Artiklar

19 oktober 1942

19 oktober 1942


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

19 oktober 1942

Oktober 1942

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
> November

Kina

USA: s utrikesdepartement går med på att tillhandahålla utrustning till ytterligare 30 kinesiska divisioner



Grunden för judisk fråga

Från Labour Action, Vol. 6 nr 42, 19 oktober 1942, s. ل.
Transkriberad och förstärkt av Einde O ’ Callaghan för Encyclopaedia of Trotskyism On-Line (ETOL).

De blivande demokraterna som slår i bröstet, skriker för jämställdhet mellan raser och lägger fram husdjursplaner för att uppnå det, skär en löjlig siffra. Deras system är lika effektiva som en snöboll i Hades eftersom de tippar försiktigt kring den ekonomiska och klassiska grunden för rasdiskriminering men inte vågar kämpa med det.

Ett av de senaste “-bidragen ” i frågan om antisemitism var en diskussion i tidningen PM av romanförfattaren Pearl Buck av några förvrängda idéer presenterade av W.M. Kiplinger i sin bok, Washington är så. Ämnet är judar i statliga jobb.

Kiplinger, anser att Icke-judar, 96 procent av befolkningen, bör inse att judiska medborgare har rätt att delta i regeringen med samma rättigheter som alla andra medborgare. ” Å andra sidan, säger Kiplinger, judarna bör komma ihåg att de bara är 4 procent av den totala befolkningen – och bör “ UNDVIKA EN ÖVERLADDNING AV REGERINGEN MED JUDBORGARE. ”

“Om så bra förnuft visas av 96 procent och av 4 procent, PERHAPS EVENTUELLT kan denna fråga lösas och bli vad den borde vara – ingen som helst fråga. ”

Vad han gör här är uppenbart. Han löser antisemitismen genom att tillgodose den. Han driver en privat nyhetstjänst för affärsmän och vill utan tvekan inte gnugga någon av dem på fel sätt. Inte konstigt att han är skeptisk till sin “lösning ” och klär sig, det upp med en “ kanske så småningom. ” Pearl Buck har helt rätt i att förklara att Kiplinger säger till judarna att “ vistas i ditt 4 procents getto & #8221 när det gäller statliga jobb.

Fru Buck anger målet mot Kiplinger i följande:

Han står inte inför den fråga som hans fakta ställer sig själva. Vad ska judarna göra om det privata företaget inte tillåter dem tillräckligt med jobb för att mata dem, och om de måste stanna inne i 4 -procentiga ghettot? Uppenbarligen kommer det att finnas många personer utan jobb. Nej, tyvärr, denna handfull fakta räcker inte till alla siffror. För att få dem att summera i det här fallet borde 4 procent av alla jobb i landet gå till judar. Allt mindre än detta är inte rättvist. Du kan inte be folk tyst att svälta för att respektera fördomar mot dem. ”

Sedan fortsätter fru Buck att visa hur idiotisk denna idé är att tilldela jobb i procent. Detsamma måste göras för protestanterna och katolikerna, för negrar, för kvinnor, för italienare, etc., etc. Samhället kunde naturligtvis inte fungera på sådana konstgjorda uppdelningar. Så Mrs Buck gör ett ganska bra jobb med att förinta Kiplinger ’s 4 -procentiga ghettoidé.

Men vad erbjuder hon i stället? INGENTING, ABSOLUT INGENTING!

I själva verket är allt hon gör att berätta för antisemiterna att de borde skämmas för sig själva och skälla ut dem för att hjälpa Hitler “ erövra USA inifrån. ”

Detta går varken till roten till problemet eller erbjuder en lösning. I själva verket måste alla pogrom-mongers och Jim Crow demagoger känna sig betydligt förstärkta om de så kallade ledarna för rasjämlikhet inte kan göra det bättre än fru Buck.

Pogromhandlaren vet vad som kommer att dra följande. Han skriker att judarna har för många yrkesmässiga och andra jobb, att de äger för många butiker osv. På samma sätt säger Jim Crow -demagogen att alltför många negrar får bättre jobb. Tävla alltid på hat –, vare sig det är mot juden eller mot negern – roterar runt den viktiga frågan om jobb, kring frågan om att försörja sig. Varför?

Eftersom det kapitalistiska samhället är ett system med jobbosäkerhet, som inte räcker för att leva på – mitt i massor. Mat, kläder, skydd och tillbehör är saker vi måste kämpa för. Livets flöde är osäkert, opålitligt, styrt av särart i ett system som är inriktat på att göra vinst för de ekonomiska mästarna.

Rädsla för arbetslöshet, fattigdom, svält, fattigdom har sitt klumpiga grepp om hjärtat hos alla människor. Det är därför de stora och små Hitlers kan uppröra hedningar mot judar, vilket får hedningen att felaktigt tro att om juden sparkas ut blir det mer säkerhet för sig själv. I Tyskland har juden sparkats ut – och hedningen svälter. Detsamma skulle vara sant här, men rädsla för framtiden spelar onda trick på människor.

Tills vi har ett samhälle som garanterar sysselsättning för alla, och det fria och konstanta flödet av konsumtionsvaror till alla, kommer Hitlers att kunna använda människors ekonomiska osäkerhet för att skapa antisemitism – och Jim Crowism.

Du har aldrig hört någon oavsett hur antisemitiska – hävdar att judarna andas för mycket luft. Och ingen representant för den härskande klassen som var intresserad av att hålla folket splittrad kunde arbeta fram ett pogrom på grundval av att judarna konsumerade för mycket luft. Varför? För det finns gott om luft för alla.

På samma sätt, till exempel, med vatten. Våra härskare, vars makt bara fortsätter så länge de härskade är splittrade, kunde aldrig få en gnista av judiskt hat ur den icke-judiska befolkningen genom att skrika att judarna dricker för mycket vatten och tar för många bad. Varför? Eftersom samhället ger gott om vatten för alla och det minsta kapitalistiska samhället ger, även om det inte alltid är varmt.

Det är därför Labour Action uppmanar alla arbetare att avsluta det kapitalistiska systemet med ekonomisk osäkerhet och klassstyre. Kampen mot rasdiskriminering och för jämställdhet NU för alla arbetare – judar och hedningar, svartvita och#8211 måste bekämpas tand och nagel. DET GÅR UTAN SIG. Men socialismen ensam är den sanna grunden för människans broderskap. För socialismen kommer att avsluta den brutala kampen för en brödskorpa. Det kommer att befria de ekonomiska krafterna från kapitalistiska vinstmakares dödande grepp och säkra alla livets goda saker för alla människor.


White Rose History: januari 1933 – oktober 1943

Efter att ha fått ett brev från professor Karl Muth (bosatt i München-Solln) till mig daterat den 19 oktober 1942, kommer jag att ge följande förklaring:

Muth skrev detta brev under inflytande av luftangreppet på München. Jag var själv vid östfronten då. Jag kunde inte säga i vilken utsträckning hans beskrivning om resultaten av flygattacken representerar fakta i saken, eftersom jag inte verifierade hans uttalanden. Men jag är medveten om att ett luftangrepp alltid ser sämre ut än det faktiskt är.

Jag kan därför mycket väl tänka mig att professor Muth inte hade för avsikt att överdriva. Detta skulle strida mot hela hans natur.

Professor Muth är från Worms. Han skulle ha fått sin information om resultaten av flygattackerna i Köln, Düsseldorf, Mainz etc. från brev han fick från familj och vänner i den regionen, samt från de dagliga nyheterna. Jag vet att professor Muth aldrig överdriver.

När han i sitt brev säger att B.s hus inte längre är beboeligt, menar han författaren Werner Bergengrün.

Till frågan om vad professor Muth menade med sina uttalanden om att det inre livet alltid blir varmare och djupare kommer jag att göra följande uttalande: Med ”inre liv” förstår man i allmänhet att detta betyder själens liv, i motsats till det yttre [livet].

Professor Muth är en grundligt religiös karaktär. På hans ålderdom är hans tankar inte så mycket riktade mot det timliga, utan snarare mot det övernaturliga. Professor Muth har varken påverkat, hetsat eller uppmuntrat mina aktiviteter. Han vet absolut ingenting om mina aktiviteter.


FDR beordrar japanska amerikaner till interneringsläger

Den 19 februari 1942 undertecknar president Franklin D. Roosevelt verkställande order 9066 och inleder en kontroversiell politik från andra världskriget med varaktiga konsekvenser för japanska amerikaner. Dokumentet beordrade tvångsavlägsnande av invånare och kvotenemiska utomjordingar & quot från delar av väst som vagt identifierades som militära områden.

Efter bombningen av Pearl Harbor av japanerna 1941 kom Roosevelt under ökat tryck av militära och politiska rådgivare för att ta itu med nationens rädsla för ytterligare japansk attack eller sabotage, särskilt på västkusten, där marinhamnar, kommersiell sjöfart och jordbruk var mest utsatta. Inkluderade i de off-limits militära områden som avses i ordningen var dåligt definierade områden runt västkuststäder, hamnar och industri- och jordbruksregioner. Medan 9066 också drabbade italienska och tyska amerikaner, var det största antalet fångar överlägset japanska amerikaner.

På västkusten utbröt långvarig rasism mot japanska amerikaner, delvis motiverade av svartsjuka över deras kommersiella framgångar, efter Pearl Harbor i rasande krav på att ta bort dem i massor till flyttcentra under krigets längd.  

Japanska invandrare och deras ättlingar, oberoende av amerikansk medborgarskapsstatus eller vistelsetid, avrundades systematiskt och placerades i fångläger. Evakuerade, som de ibland kallades, kunde bara ta så många ägodelar som de kunde bära och placerades med våld i trånga, trånga bostäder. I väststaterna inhöll läger på avlägsna och karga platser som Manzanar och Tule Lake tusentals familjer vars liv avbröts och i vissa fall förstördes av verkställande order 9066. Många förlorade företag, gårdar och nära och kära som följd.

Roosevelt delegerade verkställigheten av 9066 till krigsdepartementet och sa till krigssekreterare Henry Stimson att vara så rimlig som möjligt vid genomförandet av ordern. Attorney General Francis Biddle erinrade sig om Roosevelts dystra beslutsamhet att göra vad han än trodde var nödvändigt för att vinna kriget. Biddle konstaterade att Roosevelt inte var mycket bekymrad över allvaret eller konsekvenserna av att utfärda en order som väsentligen motsäger Bill of Rights.  

I sina memoarer minns Eleanor Roosevelt att hon blev helt golvad av sin makes handling. Eleanor var en hård förespråkare för medborgerliga rättigheter och hoppades kunna ändra Roosevelt och tänkte, men när hon tog upp ämnet med honom avbröt han henne och sa att hon aldrig skulle behöva nämna det igen.


Åtkomstbegränsningar

Upphovsrättsmeddelande

Innehållet i denna samling styrs av amerikansk upphovsrättslag. För frågor om publicerings- eller reproduktionsrättigheter, kontakta Special Collection -personal.

Föredragen citat

[Identifikation av objekt], [Boxnummer], Historical New Hampshire Newspapers, 1756-1945, MC 2, Milne Special Collections and Archives, University of New Hampshire Library, Durham, NH, USA.

Förvärvsinformation

  • Inköp: olika källor, oktober 1983 - december 1996 (anslutningsnummer: 8317, 8628, 8678, 96.030)
  • Donationer: olika källor, mars 1979 - februari 1991 (anslutningsnummer: 019, 7966, 8178, 8365, 8380, 8473, 8574, 941)

BIOLOGISKA VAPENSKONVENTIONEN 1972

Under slutet av 1960 -talet väcktes allmänhetens och expertens oro internationellt angående den urskillningslösa karaktären av, oförutsägbara, epidemiologiska risker med och brist på epidemiologiska kontrollåtgärder för biologiska vapen (11, 13). Dessutom blev mer information om olika nationbiologiska vapenprogram uppenbara, och det var uppenbart att Genèveprotokollet från 1925 var ineffektivt för att kontrollera spridningen av biologiska vapen. I juli 1969 lade Storbritannien in ett förslag till FN: s nedrustningskommitté som beskriver behovet av att förbjuda utveckling, produktion och lagring av biologiska vapen (22). Dessutom föreslog förslaget åtgärder för kontroll och inspektioner, samt förfaranden som ska följas vid överträdelse. Kort efter inlämnandet av det brittiska förslaget, i september 1969, lade Warszawapaktnationerna under ledning av Sovjetunionen fram ett liknande förslag till FN. Detta förslag saknade dock bestämmelser för inspektioner. Två månader senare, i november 1969, utfärdade Världshälsoorganisationen en rapport om de möjliga konsekvenserna av användningen av biologiska krigföringsmedel (Tabell ​ (Tabell3 3).

Tabell 3

Uppskattningar av dödsoffer orsakade av en hypotetisk biologisk attack *

OmbudNedåtriktad räckvidd (km)Antal dödadeAntal oförmögna
Rift Valley -feber140035,000
Tickborne encefalit1950035,000
Tyfus519,00085,000
Brucellos10500125,000
Q-feber150125,000
Tularemi30,000125,000
Mjältbrand95,000125,000

*Frigörning av 50 kg medel (aerosoliserat) med flygplan längs en 2 km lång linje uppåt i ett befolkningscentrum på 500 000 (23).

Därefter utvecklades 1972 “ -konventionen om förbud mot utveckling, produktion och lagring av bakteriologiska (biologiska) och toxinvapen och deras förstörelse, kallad BWC. Detta fördrag förbjuder utveckling, produktion och lagring av patogener eller toxiner i kvantiteter som inte har någon motivering för profylaktiska, skyddande eller andra fredliga ändamål ” (22). Enligt BWC är det också förbjudet att utveckla leveranssystem och överföra biologisk krigsteknik eller expertis till andra länder. Det krävde vidare att parterna i BWC förstörde lager, leveranssystem och produktionsutrustning inom 9 månader efter ratificeringen av fördraget. Denna överenskommelse nåddes bland 103 sammanhängande nationer, och fördraget ratificerades i april 1972. BWC trädde i kraft i mars 1975 (1). Undertecknare som ännu inte har ratificerat BWC är skyldiga att avstå från aktiviteter som skulle besegra fördragets syfte tills de specifikt meddelar FN sin avsikt att inte ratificera fördraget. Granskningskonferenser till BWC hölls 1981, 1986, 1991 och 1996. Signatörer till BWC måste årligen lämna följande information till FN: anläggningar där biologisk försvarsforskning bedrivs, vetenskapliga konferenser som hålls vid angivna anläggningar, utbyte av forskare eller information och sjukdomsutbrott (1, 24).

I likhet med Genèveprotokollet från 1925 ger BWC dock inte fasta riktlinjer för inspektioner och kontroll av nedrustning och efterlevnad av protokollet. Dessutom finns det inga riktlinjer för verkställighet och hur man ska hantera kränkningar. Dessutom finns det olösta kontroverser om definitionen av �nsive research ” och mängderna av patogener som är nödvändiga för välvillig forskning (24, 25). Påstådda kränkningar av BWC skulle rapporteras till FN: s säkerhetsråd, som i sin tur kan inleda inspektioner av anklagade parter, samt korrigeringsmetoder. Rätten för permanenta medlemmar i säkerhetsrådet att nedlägga veto mot föreslagna inspektioner undergräver dock denna bestämmelse. Senare händelser 2003 och 2004 illustrerade återigen komplexiteten och de enorma svårigheter som FN står inför när det gäller att genomdriva BWC: s stadgar.

I USA avslutades det offensiva biologiska vapenprogrammet av president Nixon genom verkställande order 1969 och 1970 (7). USA antog en policy att aldrig använda biologiska vapen, inklusive toxiner, under några omständigheter. Nationella säkerhetsbeslut 35 och 44, som utfärdades i november 1969 (mikroorganismer) och februari 1970 (toxiner), föreskrev upphörande av offensiv forskning och produktion av biologiska vapen och förstörelse av den biologiska vapenarsenalen. Men forskningsinsatser fortsatte att vara tillåtna i syfte att utveckla motåtgärder, inklusive vacciner och antisera. Hela arsenalen med biologiska vapen förstördes mellan maj 1971 och februari 1973 i regi av US Department of Agriculture, US Department of Health, Education and Welfare och Department of Nature Resources i Arkansas, Colorado och Maryland. Efter avslutande av det offensiva programmet inrättades USAMRIID för att fortsätta forskning för utveckling av medicinskt försvar för den amerikanska militären mot en potentiell attack med biologiska vapen. USAMRIID är en öppen forskningsinstitution, och ingen av forskningen är klassificerad.


Kärlek och kompatibilitet för Zodiac den 19 oktober

Älskare födda den 19 oktober är romantiska och lojala. De lockas till entusiastiska och fantasifulla människor som är lika tillförlitliga som de är. Du kan erövra Libra -hjärtat om du är lika pålitlig och tillgiven som de är. Den här singeln fokuserar helt och hållet energi på sin personliga utveckling och har inte bråttom att gå in i ett förhållande om de inte känner att det är rätt att göra.

De tror på kärlek vid första ögonkastet och behöver inte mycket tid för att knyta sig till någon. De är personer med extrema kärlekar och ibland kommer denna inställning att få dem att bli besvikna. En passionerad älskare som är benägen att bli avundsjuk passar när han är vansinnigt kär. De erbjuder allt de har till sin älskade och ber om detsamma. De kommer sannolikt att bli kär i ung ålder eftersom de är attraktiva och positiva persona. När det gäller deras familjeliv kommer de att gifta sig när de är helt redo och de kommer förmodligen att vara coola föräldrar om de väljer att ha en enda stor familj. De är mest kompatibla med dem som är födda den 4: e, 6: e, 8: e, 13: e, 15: e, 17: e, 22: e, 24: e, 26: e och 31: e.

19 oktober Zodiac -människor lockas mest av de andra luftskyltarna: Tvillingarna och Vattumannen eftersom de tenderar att dela samma livssyn. I kärlek söker Vågen permanent efter en visionär partner för att utöka sin horisont och det bästa att erbjuda dem är den infödda som är född under Vattumannen. Älskaren i Vågen sägs vara minst kompatibel med Väduren. När det gäller resten av partnerskap mellan de andra stjärntecknen och Vågen, vet du vad de säger, stjärnor disponerar men människor disponerar.


Denna icke-säkerhetsuppdatering innehåller kvalitetsförbättringar. Viktiga ändringar inkluderar:

Denna version innehåller alla förbättringar från Windows 10, version 2004.

Inga ytterligare problem dokumenterades för den här versionen.

Denna icke-säkerhetsuppdatering innehåller kvalitetsförbättringar. Viktiga ändringar inkluderar:

Åtgärdar problem med Kerberos-autentisering relaterad till registernyckelvärdet PerformTicketSignature i CVE-2020-17049, som var en del av Windows-uppdateringen 10 november 2020. Följande problem kan uppstå på skrivbara och skrivskyddade domänkontrollanter (DC):

Kerberos-servicebiljetter och biljettbeviljande biljetter (TGT) kanske inte förnyas för Kerberos-klienter utanför Windows när PerformTicketSignature är inställt på 1 (standard).

Service for User (S4U) -scenarier, till exempel schemalagda uppgifter, klustering och tjänster för affärsområden, kan misslyckas för alla klienter när PerformTicketSignature är inställt på 0.

S4UP-proxydelegering misslyckas under biljetthänvisning i scenarier över flera domäner om DC: er i mellanliggande domäner inkonsekvent uppdateras och PerformTicketSignature är inställt på 1.

Om du har installerat tidigare uppdateringar hämtas och installeras endast de nya korrigeringarna i detta paket på din enhet.

Windows Update -förbättringar

Microsoft har släppt en uppdatering direkt till Windows Update -klienten för att förbättra tillförlitligheten. Varje enhet som kör Windows 10 som är konfigurerad för att ta emot uppdateringar automatiskt från Windows Update, inklusive Enterprise- och Pro -utgåvor, erbjuds den senaste uppdateringen av Windows 10 -funktionen baserad på enhetskompatibilitet och uppskjutningspolicy för Windows Update for Business. Detta gäller inte för långsiktiga serviceutgåvor.

Kända problem i den här uppdateringen

Användare av Microsoft Input Method Editor (IME) för japanska eller kinesiska språk kan uppleva problem när de försöker olika uppgifter. Du kan ha problem med inmatning, få oväntade resultat eller kanske inte skriva text.

Alla IME -problem som anges i KB4564002 löstes i KB4586853.

System- och användarcertifikat kan gå förlorade när du uppdaterar en enhet från Windows 10, version 1809 eller senare till en senare version av Windows 10. Enheter påverkas bara om de redan har installerat den senaste kumulativa uppdateringen (LCU) som släpptes 16 september 2020 eller senare och fortsätt sedan med att uppdatera till en senare version av Windows 10 från media eller en installationskälla som inte har en LCU släppt 13 oktober 2020 eller senare integrerad. Detta händer främst när hanterade enheter uppdateras med föråldrade buntar eller media via ett uppdateringshanteringsverktyg som Windows Server Update Services (WSUS) eller Microsoft Endpoint Configuration Manager. Detta kan också hända när du använder föråldrade fysiska medier eller ISO -bilder som inte har de senaste uppdateringarna integrerade.

Notera Enheter som använder Windows Update för företag eller som ansluter direkt till Windows Update påverkas inte. Varje enhet som ansluter till Windows Update bör alltid få de senaste versionerna av funktionsuppdateringen, inklusive den senaste LCU, utan några extra steg.

Om du redan har stött på det här problemet på din enhet kan du mildra det i avinstallationsfönstret genom att gå tillbaka till din tidigare version av Windows med instruktionerna här. Avinstallationsfönstret kan vara 10 eller 30 dagar beroende på konfigurationen av din miljö och den version du uppdaterar till. Du måste sedan uppdatera till den senare versionen av Windows 10 efter att problemet är löst i din miljö. Notera I avinstallationsfönstret kan du öka antalet dagar du måste gå tillbaka till din tidigare version av Windows 10 genom att använda DISM-kommandot /Set-OSUninstallWindow. Du måste göra denna förändring innan standardavinstallationsfönstret har upphört. Mer information finns i DISM-operativsystemets avinstallation av kommandoradsalternativ.

Vi arbetar med en upplösning och kommer att tillhandahålla uppdaterade buntar och uppdaterade medier under de kommande veckorna.

När du använder Microsoft Japanese Input Method Editor (IME) för att ange Kanji -tecken i en app som automatiskt tillåter inmatning av Furigana -tecken kanske du inte får rätt Furigana -tecken. Du kan behöva ange Furigana -tecknen manuellt.

Notera De berörda apparna använder ImmGetCompositionString () fungera.

Vi arbetar med en upplösning och kommer att ge en uppdatering i en kommande version.

Innan du installerar den här uppdateringen

Microsoft rekommenderar starkt att du installerar den senaste servicestackuppdateringen (SSU) för ditt operativsystem innan du installerar den senaste kumulativa uppdateringen (LCU). SSU: er förbättrar tillförlitligheten i uppdateringsprocessen för att mildra potentiella problem när LCU installeras. För allmän information om SSU: er, se Servicestackuppdateringar och Servicestackuppdateringar (SSU): Vanliga frågor.

Om du använder Windows Update erbjuds den senaste SSU (KB4586864) dig automatiskt. För att få det fristående paketet för den senaste SSU, sök efter det i Microsoft Update -katalogen.


19 oktober 1942 - Historia

av Ron Klages & amp; John Mulholland

Följande redovisning av tyska divisioner per månad från september 1939 till maj 1945 vid fronten sammanställdes från Georg Tessins verk i hans episka redovisning av Wehrmacht och Waffen SS med titeln: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS 1939-1945. I de 19 volymer som består av detta arbete har varje division listat ett månadsuppdrag som visar högre bilagor under kriget. Denna sammanfattade notering erhölls genom att sammanställa all avdelningsnotering enligt rapporter i Tessin -arbetet. Jag bör också påpeka att varje division kan ha ett annat rapportdatum för varje månad och detta kommer att innebära att en division som ligger på östfronten i början av månaden kanske inte är placerad på den fronten i slutet av månaden. Denna lista utarbetades för att ge en snabb referens för att bestämma de relativa jämförelserna framför antalet divisioner som tilldelades under kriget. Jag bör också notera att kolumnen "Tyskland" faktiskt betyder hem och som sådan kan detta representera alla icke-stridande regioner i kriget, till exempel det område som kallas "General Government" eller Danmark. Slutligen ingår divisioner som upprättades under konfliktens senare månader endast om Tessin visade ett högre uppdrag som fanns för divisionen.

Månad Tyskland Östra Västra Norge Finland Sydöstra Afrika Italien
September 1939 3 60 49 0 0 0 0 0
Oktober 1939 41 8 67 0 0 0 0 0
November 1939 44 10 68 0 0 0 0 0
December 1939 31 10 98 0 0 0 0 0
1940
Januari 1940 31 10 101 0 0 0 0 0
Februari 1940 46 10 98 0 0 0 0 0
Mar 1940 46 17 99 0 0 0 0 0
April 1940 40 18 100 6 0 0 0 0
Maj 1940 29 15 114 7 0 0 0 0
Juni 1940 11 7 142 7 0 0 0 0
Juli 1940 33 16 111 7 0 0 0 0
Augusti 1940 43 16 101 7 0 0 0 0
September 1940 27 30 89 7 0 0 0 0
Oktober 1940 51 30 74 6 1 1 0 0
November 1940 69 31 74 7 1 1 0 0
December 1940 78 32 72 7 1 2 0 0
1941
Januari 1941 78 28 67 7 1 9 0 0
Februari 1941 79 29 66 7 1 9 0 0
Mar 1941 72 33 64 7 1 17 1 0
April 1941 62 46 53 7 1 28 1 0
Maj 1941 64 64 46 7 2 24 2 0
Juni 1941 38 93 51 8 3 14 2 0
Juli 1941 4 145 40 7 4 7 2 0
Augusti 1941 4 145 40 7 4 7 2 0
September 1941 1 146 43 7 6 7 2 0
Oktober 1941 0 149 40 7 6 9 2 0
November 1941 3 147 40 7 6 8 2 0
Dec 1941 6 146 42 7 6 9 3 0
1942
Januari 1942 8 155 36 7 5 7 3 0
Februari 1942 7 164 32 8 6 6 3 0
Mar 1942 8 167 32 8 7 5 3 0
April 1942 3 172 32 11 7 5 3 0
Maj 1942 2 170 34 11 7 5 3 0
Juni 1942 2 180 27 11 7 5 3 0
Juli 1942 5 179 29 11 7 5 3 0
Augusti 1942 3 176 36 11 7 6 4 0
September 1942 9 178 37 11 7 6 4 0
Oktober 1942 12 179 41 11 7 6 4 0
November 1942 16 181 45 11 7 6 4 0
December 1942 11 184 45 11 7 6 6 0
1943
Januari 1943 3 191 48 12 7 8 7 0
Februari 1943 1 195 49 12 7 9 8 0
Mar 1943 2 185 44 12 7 9 8 0
April 1943 2 184 54 12 7 11 8 0
Maj 1943 3 185 56 13 7 11 9 2
Juni 1943 5 187 53 13 7 13 0 4
Juli 1943 6 188 52 13 7 15 0 6
Augusti 1943 5 189 46 13 7 17 0 14
September 1943 2 188 51 13 7 19 0 16
Oktober 1943 3 186 52 13 7 20 0 18
November 1943 4 177 53 13 7 22 0 23
December 1943 6 176 52 13 7 22 0 20
1944
Januari 1944 7 166 54 13 7 25 0 21
Februari 1944 6 163 60 13 7 23 0 22
Mar 1944 6 160 63 13 7 23 0 22
April 1944 2 163 60 12 8 23 0 23
Maj 1944 1 160 63 12 8 24 0 23
Juni 1944 7 150 66 12 8 24 0 27
Juli 1944 19 124 69 11 8 23 0 27
Augusti 1944 2 130 72 10 8 21 0 29
September 1944 2 127 64 11 8 20 0 25
Oktober 1944 1 134 67 11 8 20 0 25
November 1944 2 133 70 18 0 21 0 26
December 1944 2 135 76 17 0 22 0 25
1945
Januari 1945 3 146 79 15 0 15 0 28
Februari 1945 3 173 68 13 0 13 0 27
Mars 1945 3 173 72 13 0 13 0 26
April 1945 0 163 67 11 0 12 0 23
Maj 1945 0 78 4 0 0 11 0 2

Obs! Informationen som visas i tabellen ovan tillfördes tacksamt genom forskning utförd av Ron Klages. Alla fel eller stavfel är de av denna författare - John Mulholland.


Tidslinje: Anmärkningsvärda datum i Kanada ’s historia

En titt på några anmärkningsvärda datum i Kanadas historia, som markerar sin 147 -årsdag den 1 juli.

24 juni 1497 John Cabot gör anspråk på en ny kontinent i kung Henry VII i England efter landning nära Labrador.

30 juni 1508 – En detaljerad karta över den nya världen publicerad i Rom listor för första gången Terra Nova – Newfoundland.

11 juni 1534 Franska upptäcktsresande under Jacques Cartier firar Canadas första romersk -katolska mässa i deras läger i Brest på Labradors kust.

29 juni 1534 – Cartier besöker Prince Edward Island och kallar det den bästa tempererade regionen man kan se. ”

13 augusti 1535 – Cartier blir den första européen som seglar in i floden St. Lawrence, som han tror är en väg till Asien. Två söner till Iroquois Chief Donnacona, som vägleder Cartier, hänvisar till sin hembygd som Kanada, utforskarens första exponering för namnet.

1600 Pierre de Chauvin de Tonnetuit och Francois Grave du Pont bygger Kanada ’s första befästa handelsplats vid Tadoussac i nuvarande Quebec.

1606 Jean de Beincourt, Sieur de Poutrincourt, bygger Nordamerikas första vattendrivna kvarn, vid floden Allains i Acadia, efter att ha sett sex män dö av utmattning av att mala spannmål för hand.

3 juli 1608 – Samuel de Champlain grundar bosättningen Quebec.

30 juli 1609 – Champlain hjälper Huron och Algonquins att besegra en mycket större Iroquois -styrka och utsätter dem för skjutvapen för första gången.

24 juni 1611 – Engelska upptäcktsresande Henry Hudson och hans besättning drivs av andra stökiga besättningsmedlemmar i den massiva viken som nu bär Hudson ’s namn.

3 juni 1620 – Recollet -missionärerna lägger hörnstenen för Notre Dame des Agnes, den första stenkyrkan i Quebec.

25 juni 1625 Fader Nicholas Viel, missionär i Hurons i Ontario, blir Canadas första martyr när han medvetet drunknar i floden Ottawa.

16 mars 1649 – Mer än 1 000 Iroquois överskred Hurons uppdrag i Nya Frankrike och torterade ihjäl missionärerna som etablerade dem.

6 augusti 1654 – Pälshandlare Pierre Esprit Radisson och Medart Chouart des Groseilliers börjar sin första resa västerut.

21 juli 1660 – Kanada ’s första folkräkning sätter befolkningen på 3 418.

24 februari 1663 – Nya Frankrike blir en kunglig koloni av den franska kronan.

7 juli 1667 – Alexandre de Prouville de Tracy sluter det första äkta fransk-Iroquois-fredsfördraget på mer än fem decenniers fientligheter.

2 maj 1670 Kung Charles II av England undertecknar stadgan som innehåller handelsbolaget Hudson ’s Bay.

7 augusti 1679 – Efter att ha fått tillstånd att utforska västra Nordamerika, sjösätter Sieur de La Salle Griffon, det första fartyget för att navigera i de stora sjöarna.

19 november 1686 – Frankrike och England undertecknar neutralitetsfördraget som ger fred mellan respektive ägodelar i Amerika och löser tvisten om aktiviteter i Hudson Bay.

17 maj 1689 Kung William ’s krig förklaras mellan England och Frankrike, som ställer New France mot New England kolonier och deras Iroquois allierade.

19 juli 1701 – Iroquois avstår territorium till England norr om Lake Ontario och väster om Lake Michigan.

4 augusti 1701 – Iroquois Five Nations undertecknar ett fredsavtal med New France i Ville-Marie, Que.

11 april 1713 – Enligt Utrechtfördraget erkänner Frankrike brittisk suveränitet över Hudson Bay, Acadia och Newfoundland. Frankrike behåller St. Pierre och Miquelon, Ile Royale (Cape Breton) och Ile Saint-Jean (P.E.I.).

12 augusti 1728 – Danska seglaren Vitus Johassen Bering seglar genom sundet som nu bär hans namn i en expedition som skulle bevisa att Asien och Nordamerika ligger cirka 60 kilometer från varandra.

8 juni 1731 – De la Verendrye lämnar Montreal med en expedition för att etablera nya handelsområden i väst.

1739 – En folkräkning i Kanada registrerar en befolkning på 42 701.

9 juli 1749 Edward Cornwallis, guvernör i Nova Scotia, tillkännager upprättandet av Halifax.

17 april 1750 – En befäst utpost är byggd på den nuvarande platsen i Toronto. Fort Rouille är tänkt att uppmuntra indianer att byta päls med fransmännen.

23 mars 1752 Canadas första tidning, Halifax Gazette, trycks av John Bushell.

1754 Louis La Corne planterar det första vetet i väst, i Carrot River Valley i dagens Saskatchewan.

5 september 1755 – Lt.-kol. John Winslow säger att Acadians som vägrar lova trohet till den brittiska kronan kommer att förlora deras egendom och flyttas från sina samhällen till Louisiana och brittiska amerikanska kolonier.

17 maj 1756 – The Seven Years ’ War börjar med att Storbritannien förklarar krig mot Frankrike. Det börjar i Nordamerika och sprider sig till Europa.

13 september 1759 – Brittiska överbefälhavaren James Wolfe dör på fältet efter att ha blivit skjuten tre gånger under slaget vid Abrahams slätter. Den franska befälhavaren Louis-Joseph de Montcalm, dödligt skadad, viker under dagen efter.

10 februari 1763 – Parisfördraget avslutar sjuårskriget och#8217 -kriget, med Storbritannien som tar Kanada i besittning.

22 juni 1774 – Det brittiska parlamentet antar Quebec-lagen och fastställer bland annat fransk civilrätt, brittisk straffrätt och religionsfrihet för romersk katoliker.

1 april 1776 – Den första av tusentals lojalister från United Empire som flyr från den amerikanska revolutionen anländer till Halifax.

29 mars 1778 James Cook, George Vancouver och deras besättningar blir de första européer som har landat i British Columbia.

24 april 1779 Northwest Company bildas i Montreal för att tävla med Hudson ’s Bay Company i pälshandeln.

10 juni 1791 – Britain ’s Canada Act delar upp det nya landet i Upper Canada, med huvudstad i Newark (senare Niagara-on-the-Lake, Ont.) Och Lower Canada, med Quebec City som huvudstad.

13 oktober 1812 – General Isaac Brock dödas i en motattack mot amerikanska styrkor i slaget vid Queenston Heights, nära Niagara Falls.

22 juni 1813 – En kvinna i Queenston (Ont.), Laura Secord, med hjälp av indianer, vandrar mer än 19 kilometer för att varna brittiska styrkor för planer hon hörde om en amerikansk attack.

24 december 1814 – Gentfördraget undertecknas, avslutar kriget 1812 och återställer gränserna mellan Kanada och USA.

21 mars 1821 – The Hudson ’s Bay Company och North West Company går samman efter decennier av ofta hård konkurrens.

1825 – Den senaste folkräkningen sätter befolkningen i Lower Canada (Quebec) på 479 288 och Upper Canada (Ontario) på 157 923.

6 mars 1834 – York återgår till sitt ursprungliga namn, Toronto, och är införlivat som en stad.

4 februari 1839 Lord Durham, tidigare guvernör i brittiska Nordamerika, rekommenderar i en rapport till det brittiska parlamentet systematisk anglicisering av franska kanadensare för att göra dem till en minoritet.

14 oktober 1844 – John A. Macdonald väljs att representera Kingston, Ont., I Legislative Assembly of Canada.

23 april 1851 – Kanada ’: s första officiella frimärke, trepennans bäver, utfärdas.

31 december 1857 – Drottning Victoria döper Ottawa till Kanadas nya huvudstad.

7 september 1864 Maritime delegater vid Charlottetown -konferensen erbjuder enhälligt stöd för idén om förbundet. Konferensen var tänkt att fokusera på att förena de maritima provinserna, men en inofficiell delegation från provinsen Kanada spårade ur agendan och delegaterna gick med på den övergripande översikten av en federal union som så småningom skulle omfatta Ontario, Quebec, Nova Scotia och New Brunswick 1867 .

1 juli 1867 – Dominion of Canada, som förenar Ontario, Quebec, New Brunswick och Nova Scotia, tillkommer, med John A. Macdonald som första premiärminister.

15 maj 1870 Manitoba blir Kanada ’s femte provins.

2 april 1871 – Den första folkräkningen i Dominion of Canada listar befolkningen som 3 689 257.

20 juli 1871 – British Columbia går in i Confederation som landets sjätte provins.

1 juli 1873 – Prince Edward Island går in i Confederation.

3 augusti 1876 – Det första telefonsamtalet mellan separata byggnader görs av uppfinnaren Alexander Graham Bell, i Mount Pleasant, Ont., Till sin farbror, David Bell, i Brantford, Ont.

8 februari 1879 – Sir Sandford Fleming presenterar ett dokument för Royal Canadian Institute som föreslår att världen delas in i 24 tidszoner.

7 november 1885 – Järnvägsdirektören Donald Smith kör den ceremoniella sista spiken hem för Canadian Pacific Railway, som förbinder Montreal med Port Moody, B.C.

16 november 1885 – Metis -ledaren Louis Riel hängs för högförräderi till följd av North West Rebellion.

30 oktober 1899 – Mer än 1 000 kanadensiska soldater seglade från Quebec till Sydafrika och Boerkriget.

7 november 1900 – Liberalen Wilfrid Laurier blir premiärminister efter att ha besegrat Charles Tuppers ’: s konservativa. Laurier fortsätter att vara en av Canadas mest hyllade premiärministrar.

19 oktober 1903 Kanadensiska representanter i Alaskas gränskommission vägrar att underteckna kommissionens beslut om gränsen mellan Alaska och Kanada och säger att i stort sett alla amerikanska ståndpunkter har accepterats.

14 maj 1904 – Kanada tävlar i OS, i St. Louis, för första gången.

Visa bilden i helskärm

20 juli 1905 Handlingar som utropar Alberta och Saskatchewan som Canadas nyaste provinser får kungligt medgivande.

2 januari 1908 – Det första myntet slås vid den nya kungliga myntbyggnaden i Ottawa, vilket slutar år med import av kanadensisk valuta från England.

23 februari 1909 John Alexander Douglas McCurdy gör det första flygplanet i det brittiska imperiet och reser cirka 10 meter över marken i nästan en kilometer vid Baddeck, N.S.

4 december 1909 – University of Toronto besegrar Toronto Parkdale Canoe Club 26-6 i det första Gray Cup-spelet för ett kanadensiskt fotbollsmästerskap.

14. maj 1912 – Ottawa fråntar sig ansvaret för vidsträckta nordområden och beviljar gränsförlängningar till Manitoba, Ontario och Quebec.

4 augusti 1914 – Efter Tysklands invasion av Belgien förklarar Storbritannien krig mot Tyskland. Kanada, som en del av det brittiska imperiet, är också engagerad i kriget.

4 februari 1916 – Brand förstör delvis parlamentsbyggnaderna i Ottawa.

9 april 1917 – Den kanadensiska kåren attackerar tyska positioner på Vimy Ridge i Frankrike, en viktig mark som tyskarna har haft sedan 1914.Sex dagar senare slutar striderna med att kanadensarna segrar trots förlusten av 3600 trupper.

6 december 1917 Mont Blanc, ett franskt ammunitionsfartyg, exploderar i Halifax hamn, dödar mer än 1 000 människor och förstör cirka 6 000 hem.

24 maj 1918 – Kanadensiska kvinnor vinner rösträtt i federala val.

11 november 1918 – Första världskriget slutar Kanada har förlorat 60 000 trupper.

15 maj 1919 – En generalstrejk börjar i Winnipeg till stöd för strejkande arbetare inom bygg- och metallhandel. Det slutar sex veckor senare, efter två dödsfall i skärmar.

1 februari 1920 – Royal North West Mounted Police och Dominion Police går samman för att bilda Royal Canadian Mounted Police.

24 oktober 1921 – Lunenburgs fiskeskonare Bluenose besegrar det amerikanska fartyget Elsie för att vinna det internationella skonmästerskapet.

6 december 1921 – Agnes Macphail blir den första kvinnan som valts till parlamentet.

3 januari 1922 – The Royal Mint producerar Kanada ’s första fem-cent bitar, mestadels av nickel.

25 oktober 1923 – Frederick Banting och J.J.R. Macleod är de första kanadensarna som vann ett Nobelpris för sitt arbete som ledde till upptäckten av insulin.

19 november 1926 – Samväldet antar Balfour -rapporten och specificerar att herrar som Kanada är autonoma från och lika med Storbritannien.

2 mars 1927 – Det brittiska herraväldet i Newfoundland vinner en 25-årig gränstvist med Kanada. Labrador, som hade påståtts av Quebec, tilldelas Newfoundland.

24 april 1928 – Högsta domstolen bestämmer att kvinnor inte är personer och därför inte är berättigade att sitta i senaten. Regeringen ändrar senare den brittiska Nordamerika -lagen så att kvinnor kan komma in i senaten.

5 februari 1930 – Canadas första kvinnliga senator, Cairine Wilson, utses.

1 oktober 1930 – Efter förhandlingar med Ottawa får Alberta kontroll över sina naturresurser. Saskatchewan och Manitoba får också samma kraft samma år.

6 juli 1931 – Förbundstjänstemän och Röda korset tillkännager planer på att hjälpa offer för en torka som har gripit prärier i mer än ett år.

11 december 1931 – Westminster -stadgan, som ger herrarna i samväldet full rättslig frihet, antas av brittiska parlamentet. På Kanada ’s begäran behåller Storbritannien makten att ändra den brittiska North America Act.

24 maj 1932 – Lagstiftning skapar den kanadensiska radiosändningskommissionen.

18 juli 1932 Kanada och USA är överens om att utveckla St. Lawrence River till en sjöväg som kan ta fartyg in i Great Lakes.

3 juli 1934 – parlamentet godkänner Bank of Canada Act och skapar en centralbank.

10 september 1939 – Kanada förklarar krig mot Nazityskland.

27 juni 1941 – Den federala regeringen tillåter kvinnor att värva sig i armén.

7 december 1941 Kanada Kanada förklarar krig mot Japan efter attacken mot Pearl Harbor.

26 februari 1942 – Den kanadensiska regeringen tillkännager planer på att flytta alla japaner på Kanada ’s västkust inåt landet till läger.

27 april 1942 – Kanadensare som röstar i folkmun för folkstöd, men omröstningen delar landet dåligt: ​​70 procent av Quebecers avvisar det.

11 maj 1942 – En tysk U-båt i St. Lawrence River torpederar två fraktfartyg, första gången kriget har kommit till kanadensiskt territorium.

19 augusti 1942 – Kanadensiska trupper drabbas av stora förluster i ett razzia mot den franska hamnen i Dieppe. Nästan 1 000 kanadensare dör och ytterligare 1 800 tas till fånga.

Visa bilden i helskärm

6 juni 1944 – Allierade trupper stormar stränderna i Normandie – Kanadensare tar Juno Beach – i den största amfibieoperationen i historien.

15 juni 1944 – T.C. (Tommy) Douglas leder CCF till makten i Saskatchewan och blir Kanada ’: s första socialistiska premiärminister.

7 maj 1945 Victory kommer för de allierade i Europa när tyskarna kapitulerar. News of V-E Day berör vilda fester i Kanada.

15 augusti 1945 – Den japanska kejsaren meddelar Japans kapitulation och avslutar andra världskriget.

14 maj 1946 – Den kanadensiska medborgarskapslagen antas, vilket innebär att en kanadensisk medborgare inte längre klassificeras som brittiskt ämne först.

14 oktober 1946 – Regeringen inför Kanada Savings Obligationer.

13 februari 1947 – Borrningen börjar vid Leduc nr 1, ett enormt oljefynd i norra centrala Alberta.

31 mars 1949 – Newfoundland går officiellt in i Confederation.

18 december 1950 – Den andra bataljonen, prinsessan Patricias kanadensiska lätta infanteri, börjar landa i Pusan ​​när Kanada går in i kriget mellan Nord- och Sydkorea.

7 maj 1951 – parlamentet godkänner en motion om en konstitutionell ändring som skulle skapa pensioner för alla kanadensare över 70 år.

6 september 1952 – Kanada ’s första tv -station, CBFT Montreal, börjar sända.

6 juni 1956 – En rörledningsräkning som tillåter skapandet av en västra del av rörledningen för att transportera naturgas till Ontario från Alberta klarar andra behandlingen i senaten. Lagförslaget har orsakat uppståndelse efter att den liberala regeringen åberopat nedläggning och#8211 en tidsgräns för debatt – för första gången i historien.

26 juni 1959 – Drottning Elizabeth, premiärminister John Diefenbaker och USA: s president Dwight Eisenhower öppnar officiellt St. Lawrence Seaway.

10 augusti 1960 – Bill of Rights, som specificerar kanadensarnas rättigheter, blir lag.

19 januari 1962 – Regeringen tillkännager en ny invandringspolitik avsedd att ta bort eventuell rasdiskriminering från systemet.

1 juli 1962 – Saskatchewan ’s Medical Care Insurance Act träder i kraft och skapar Kanada ’s första omfattande folkhälsovårdsprogram.

26 mars 1964 Försvarsminister Paul Hellyer släpper en rapport som rekommenderar att Kanada, armén, flottan och flygvapnet slås samman till en enda styrka.

15 december 1964 – En ny kanadensisk flagga – rött lönnlöv på vit bakgrund mellan två röda staplar- vinner parlamentets godkännande.

Visa bilden i helskärm

28 april 1967 Expo 67, en världsmässa byggd på temat Man and His World, öppnar i Montreal.

1 juli 1967 – Kanada firar sitt hundraårsjubileum med fester och byggprojekt över hela landet. Regeringen instiftar Canadas order för att erkänna exemplariska prestationer av kanadensare.

17 oktober 1968 – Premiärminister Pierre Trudeau introducerar lagen om officiella språk, vilket gör engelska och franska till landets två officiella språk.

5 oktober 1970 Oktoberkrisen börjar när Front de Liberation du Quebec kidnappar den brittiska diplomaten James Cross och senare arbetsminister Pierre Laporte. Trudeau åberopar krigsåtgärdslagen, som tillåter regeringen att tillfälligt avbryta medborgerliga friheter. Cross släpps 60 dagar senare men Laporte hittas död.

28 september 1972 – Team Canada, på Paul Henderson ’: s mål med 34 sekunder kvar i slutspelet, besegrar Sovjetunionen fyra matcher mot tre, med ett oavgjort.

22 juni 1976 – Underhuset godkänner, med bara åtta röster, ett lagförslag som avskaffar dödsstraffet.

17 juli 1976 – Montreal är värd för sommar -OS.

15 november 1976 – Rene Levesque ’s separatist Parti Quebecois vinner en fantastisk valseger i Quebec.

14 juli 1978 – Den federala regeringen går med på att betala 45 miljoner dollar till 2500 inuiter i västra Arktis mot att inuiter lämnar aboriginska rättigheter till 270 000 kvadratkilometer mark som de traditionellt använde.

27 maj 1980 – Med 60-40 marginaler röstar Quebecers mot suveränitetsföreningen i en folkomröstning.

1 september 1980 – Terry Fox ’s Marathon of Hope, hans enbenta löpning över Kanada för att samla in pengar till cancerforskning, slutar abrupt nära Thunder Bay, Ont., När hans cancer återvänder.

5 november 1981 Ottawa och alla provinser utom Quebec når överenskommelse för att patriera konstitutionen.

17 april 1982 – Med en pennstryk av drottningen i Ottawa har Kanada sin egen konstitution.

26 oktober 1982 – Lagstiftningen ändrar namnet på den årliga Dominion Day -semestern till Canada Day.

4 mars 1986 – Den federala regeringen meddelar att den kommer att förbjuda obligatorisk pensionering för tjänstemän och diskriminering av homosexuella.

2 maj 1986 Expo 86, en världsmässa på transportområdet, öppnar i Vancouver.

30 juni 1987 – Myntet på $ 1, som snabbt får smeknamnet “loonie, ” introduceras.

2 januari 1988 – Kanada-USA: s frihandelsavtal är undertecknat av premiärminister Brian Mulroney och president Ronald Reagan.

28 januari 1988 Högsta domstolen upphäver lagen som krävde att en panel på ett ackrediterat sjukhus bestämde om en kvinnas liv eller hälsa var i fara innan hon fick abort. Beslutet banar väg för abort på begäran.

13 februari 1988 – Vinter -OS öppnar i Calgary.

14 januari 1990 – Via persontåget Kanadensaren gör sin sista crosscountry -resa efter att den federala regeringen har beordrat järnvägen att avbryta trafiken.

1 januari 1991 – Efter månaders protest träder GST i kraft. Den federala skatten lägger sju procent till kostnaden för många varor och tjänster.

19 januari 1991 – Kanadensiska CF-18 jetkämpar flyger ett offensivt uppdrag i Persiska viken, vilket är första gången som kanadensiska styrkor har engagerat sig i strid sedan Koreakriget.

2 juli 1992 Med torskbestånden minskar, meddelar fiskeriminister John Crosbie en tvåårig avstängning för Newfoundlands norra torskfiske.

1 januari 1994 – Nordamerikanska frihandelsavtalet mellan USA, Kanada och Mexiko träder i kraft.

30 oktober 1995 – Quebecers avvisar snävt separationen, med 50,6 procent röster “nr. ”

19 februari 1996 – Kanada ’s nya $ 2 -mynt, kallat “toonie, ” introduceras.

1 maj 1996 – Commons godkänner ändringar av den kanadensiska lagen om mänskliga rättigheter för att förbjuda diskriminering av homosexuella.

31 maj 1997 – Confederation Bridge öppnar och länkar Prince Edward Island till fastlandet.

4 augusti 1998 – Ett fördrag ger Nisga ’a First Nation ägande av 2 000 kvadratkilometer i norra British Columbia. Vissa kritiker klagar över att affären banar väg för aboriginalt självstyre.

1 april 1999 – Kanada ’s nyaste territorium, Nunavut, är huggen ur de östra nordvästra territorierna.

12 januari 2000 – Beverly McLachlin blir den första kvinnliga överdomaren i Canadas högsta domstol.

7 oktober 2001: Premiärminister Jean Chretien tillkännager Kanada ’s deltagande i ett internationellt antiterrorismuppdrag i Afghanistan

18 april 2002 – Fyra soldater, en del av Kanada ’s bidrag till kriget mot terrorism efter attackerna mot USA den 11 september 2001, dödas när ett amerikansk stridsflyg av misstag bombar dem i Afghanistan. De är de första soldaterna som dödats i en stridszon sedan Koreakriget.

16 december 2002 – Kanada undertecknar Kyoto -avtalet och förbinder sig att sänka utsläppen av växthusgaser.

20 juli 2005 – Samkönade äktenskap blir lagligt i Kanada.

13 mars 2007 – Censusdata som samlats in året innan sätter Kanada ’s befolkning på 31 612 897.

11 juni 2008 – Premiärminister Stephen Harper utfärdar en formell ursäkt för de övergrepp som aboriginals drabbats av i bostadssystemet.

5 december 2008 – Kanada markerar den 100: e militära döden som ett resultat av sitt pågående uppdrag i Afghanistan.

12 februari 2010 – Vinter -OS börjar i Vancouver. Freestyle-mogulskidåkaren Alexandre Bilodeau blir den första idrottsmannen någonsin som tar en guldmedalj på kanadensisk mark. Kanada fortsätter med att vinna 14 guldmedaljer – en topp som någonsin för ett värdland i ett vinter-OS.

12 mars 2014: Den kanadensiska flaggan sänks vid Natos högkvarter i Kabul, vilket markerar det formella slutet på Canadas operationer i Afghanistan.

KÄLLOR: Canadian Press archives, Chronicle of Canada (1990, Chronicle Publications), Canadian Facts & amp Dates, Jay Myers (1986, Fitzhenry & amp Whiteside)



Kommentarer:

  1. Darcio

    Jag är ledsen, men jag tror att du har fel. Jag är säker. Jag kan försvara min position. Maila mig på PM.

  2. Khaled

    Håller med, det är en utmärkt tanke

  3. Ioan

    som vi skulle göra utan din mycket goda idé

  4. Bryston

    Ledsen för dem alla.

  5. Juzil

    Det är nonsens!



Skriv ett meddelande